Chemex ile Kahve Nasıl Demlenir?
Burada iki türlü tarif vermek istedik. İlkinde evinde öğütücü, hassas tartı, termometre gibi ekipmanları olmayan ev kullanıcılarına göre basit bir tarifken, ikincisinde ise evinde öğütücü, hassas tartı, ibrik gibi ekipmanları tam olan ev baristalarına göre daha profesyonel bir tarif diyebiliriz.


1. Chemex`e göre öğütülmüş kahve

2. İçme suyu

3. Ölçü kaşığı (yoksa yemek kaşığı)

4. Fincan

5. Chemex Filtre Kağıdı

6. Chemex


- İçmek istediğiniz fincan sayısının bir fazlası kadar miktarda içme suyunu evdeki imkanlarınıza göre kaynatın. Kaynadıktan sonra 1 dakika bekleyin.


- Filtre kağıdınızı chemex`e yerleştirin.


- Kağıdınızı ısıttığınız sudan 1 fincan dolusu alarak ıslatın sonrasında chemex`i çalkalayıp içerisindeki suyu lavabonuza dökün.


- Demlemek istediğiz her fincan için 2 ölçü kahveyi filtrenizin üzerine boşaltın.

- Isıttığınız sudan yavaşça kahvenizin üzerinde gezdirin. Her yerinin ıslandığına emin olun.- Yaklaşık 30 saniye bekleyin.

- Demlemeye yavaş yavaş devam edin. Kahveleriniz suda çok yüzmeyecek şekilde aralar vererek ısıttığınız tüm suyu bitirin.- Böylece içmek istediğiniz fincan kadar kahveyi demlemiş olacaksınız.

- Yaklaşık 4 dakika içerisinde demleme tamamlanmış olacaktır.

- Afiyetle için.
Not: Eğer size yumuşak veya sert geldiyse kahve miktarını azaltıp, artırarak kendi damak tadınıza uygun formülü bulabilirsiniz.24 görüntüleme

© 2020 by Deal Coffee

Deal-Coffee.png