Filtre kahve nedir? Filtre kahve nasıl yapılır, nasıl içilir?

Bugünlerde en fazla tüketilen kahvelerden biri olan filtre kahve su içerisinde çözünmeyen tıpkı çay gibi demlendikten sonra süzülerek içilen bir kahvedir. Suda eriyen(granül) kahvelere göre çok daha sağlıklı olan filtre kahve ülkemizde de sık tüketilen kahveler arasına girmiştir.


Şimdi ağız tadıyla içtiğimiz, yorgunluğumuzu bir çırpıda söküp alan filtre kahveye hayat veren kadınlar tanışın: Melitta Bentz.


Kahve filtresini Almanya’nın Leipzig kentinde yaşayan Melitta Bentz bize armağan etmiştir. Melitta Bentz, 35 yaşında iki çocuk annesi bir ev kadınıydı. Kahve içmeyi çok seviyordu. Fakat, fincanın dibinde biriken siyah kahverengi renkli telvelere sinir oluyordu. Bir gün pirinç bir kabın altına çekiç ve ince bir çivi ile birkaç delik açtı ve kabın içine büyük oğlunun okul defterinden kopardığı sayfayı huni şeklinde kıvırarak yerleştirdi. Kahveyi kaba boşattıktan sonra üstüne sıcak suyu döktü. Uygulama başarılı olmuş telvesiz kahvesine kavuşmuştu. Melitta’nın birkaç arkadaşı da buluşu denedi onlar da memnun kaldılar. Başlangıçta kullandığı kağıt, kahveyi çok uzun sürede süzdüğü için Bentz eşiyle birlikte, kahveyi daha kolay süzebilecek bir kağıt arayışına girdi. Bir süre sonra bunu da başardı. Melitta Bentz, 1908 tarihinde Berlin’de İmparatorluk Patent Dairesi’nden buluşunun patent hakkını aldı. Fakat bununla yetinmedi. Birkaç ay sonra evlerinin bir odasında kahve filtreleri üreten küçük bir imalathane kurdular. İlk filtreler hemen elde yapılıp isteyene teslim edilirdi, daha sonra şipariş üzerine üretilmeye başlandı. İmalathane büyütülerek fabrikaya, o da fabrikalar zincirine dönüştü. Melitta Bentz 29 Temmuz 1950’de 77 yaşında yaşama gözlerini kapadığında, uluslararası planda üretim yapan dev bir şirketin sahibiydi. Şirket şu an torunları tarafında yönetiliyor ve yaklaşık 3500 kişiyi istihdam ediyor.


Kahve filtre çeşitleri


Filtre kahve demlerken kullanılan filtreler kahvenin lezzetine ve yoğunluğuna etki etmektedir. Metal filtre sürekli kullanıma uygundur ve suyla kolayca temizlenebilmektedir. Uzun ömürlü olan metal filtrenin kahveye verdiği aroma ise daha yoğundur ama demlenen kahve dıgerlerine oranla daha bulanıktır. Berrak bir kahve sevenler için iyi bir tercih olmayacaktır.


Kâğıt filtre tek seferlik kullanımı olan ve sürekli temini gereken bir filtre çeşididir. Kahve yoğunluğu daha düşük olan kâğıt filtrenin maliyeti biraz yüksektir ama pratikliği ve pürüzsüz bir kahve keyfi için kullanıcılar tarafından en çok tercih edileni kağıt filtredir.


Bez filtre orta yoğunlukta bir kahve elde etmek isteyenler için idealdir. Temizliği titizlik istemektedir. Temizliğin detaylı olması kâğıt filtreden daha maliyetli olmasına sebep olmaktadır. Bu yüzden çok tercih edilmemektir.Metal filtre mi yoksa kağıt filtre mi?


İkisinin de birbirlerine göre artıları eksileri vardır. Metal filtre için kahve biraz daha büyük öğütüldüğü için içimi daha hafif olur ama kahvenin içerisindeki yağ moleküllerini kağıt filtredeki gibi tutmaz daha lezzetli yağlı bir kahve olmasını sağlar fakat filtreden küçük kahve partüküllerini de geçirdiği için fincanda biraz bulanık bir kahve olmasına sebep olur. Kağıt filtre ise pürüzsüz bir kahve deneyimi sağlarken bazı yağ moleküllerini de süzdüğü için az da olsa lezzet kaybına sebep olacaktır. Tercih size kalmış.

Filtre Kahve Nasıl Yapılır?


Şimdi evde de kahve dükkanlarında içtiğiniz lezzette filtre kahve içebilmeniz için nelere dikkat etmeniz gerektiği kısmına geldik.


İyi bir filtre kahve demleyebilmek için bazı parametreleri kontrol etmek önemlidir.


1. Kahvenin Öğütme Boyutu

Kahve ne kadar ince öğütülmüşse, suyla temas yüzeyi o kadar artar ve çözünürlüğü doğru orantılı olarak artmış olur. İyi bir filtre kahve demleyebilmek için yaklaşık yemek tuzu boyunda öğütülmüş ama her şeyden önemlisi eşit boyutta öğütülmüş olması önemlidir. Yani öncelikli olarak kahvenizin iyi bir öğütücü ile öğütülmüş olması gerçekten çok önemli. O yüzden alacağınız öğütücüye kahve makinesinden daha çok dikkat etmelisiniz. Çünkü ince kahve partikülleri sıcak suyla temas ettiğinde aşırı çözünme eğilimindedir. Bu da aromaların algılanmasını zorlaştırır ve kahveyi acılaştırır. Çekilecek kahvenin boyutuna uygulanacak yönteme, kahvenin miktarına ve kullanılan filtre türüne göre ayarlanmalıdır.


Filtre

Kahve

Su


İçtiğiniz her kahve temelde bu üç bileşene bağlıdır. Demleme methoduna göre filtre türü, filtrenin türüne göre ise kahvenin öğütme boyutu değişkenlik gösterir. Su sıcaklığı ve miktarı ise demleme zamanını belirler. Bu kavramları kafanızda oturttuğunuz zaman her şey daha net olacaktır.


Kahve Çözünme Süresi


Kahveyle su arasındaki temas süresi içecek olduğunuz kahvenin içinde bulunacak olan maddelerin miktarını belirleyecektir. İstenilen maddelerin maksimum oranda ve istenmeyen maddelerin minimum oranda bulunması ile ilgili bir denge mevcuttur. Eğer ekstraksiyon süresi çok kısaysa, aromaların büyük bir kısmı eksik olacaktır. Çözünme süresi çok uzun tutulduğunda ise kahve fincanda acı tatlar ortaya çıkmaya başlayacaktır. Kısaca demleme süresi kısa tutulursa yetersiz aromalar, uzun tutulursa da acı-nahoş aromalar ortaya çıkacaktır. Bunun dengesi belirlemenin net formülleri yoktur. Belirli aralıklarda damak tadına göre değişkenlik gösterebilir ve ufak oynamalarla deneysel yaklaşmak sizin de damak tadınızın gelişmesine yardımcı olacaktır.


Suyun sıcaklığına gelecek olursak, bu da demleme türüne ve süreye göre değişkenlik gösterir. Sıcaklık yükseldikçe süre kısalır, soğudukca uzayabilir. Cold Brew(soğuk demleme) 20-24 saat sürerken, espresso 25-35 saniye arası sürede demlenmektedir. Fakat sıcaklık maksimum 92-95 derecelere kadar yükseltilmelidir çünkü yüksek ısıda kahve bileşenlerinin çoğu artık çözünmez.


Demlemede temel olarak 5 ana değişken var gibi düşünelim. Bunlar, kahvenin öğütme boyutu, demlenecek kahve miktarı, demlemede kullanılacak su miktarı ve suyun sıcaklığı, demleme süresi. Bunların dördünü sabit tutup birini değiştirerek doğru sonuca ulaşabilirsiniz. Eğer hepsini aynı anda değiştirmeye çalışırsanız çıkmaza girme ihtimaliniz yüksek.


Örneklerle gidecek olursak;


Mesela kahveniz acı, buruk, kuru ve bitimi ağızda nahoş bir tat bırakıyorsa muhtemelen kahveniz aşırı çözünmüştür. Çözüm 4 bileşeni sabit tutup kahvenizi daha iri taneler halinde çekin. Eğer sonuç sizi tatmin etmediyse bu sefer kahve öğütme boyutunu eski haline getirin ve demlemede kullandığınız kahve miktarını azaltarak deneyin. Bu prensiple 5 ana bileşeni sırayla değiştirerek damak tadınıza en uygun kahveye ulaşabilirsiniz.


Kahvenizde çok asitli ve tuzlu gibi tatlar ortaya çıktıysa muhtemelen kahveniz yeterince çözünmemiştir. Eğer suyun sıcaklığı 92-95 arasında kahve miktarınız da demleme yönteminize göre tavsiye edilen miktarlarda ise muhtemelen demleme süreniz olması gerektiğinden kısa sürmüştür, çözüm öğütme boyutunuzu biraz daha inceltmeniz olacaktır.


Kahve/Su Oranı demleme methoduna, kahvenin türüne, kavrulma derecesine göre değişkenlik gösterir. Genelleme yapılacak olursak espresso 14-20 gram kahveyle 40-60 ml su ile yani 1/2 maksimum 1/3 oranı ile demlenirken filtre kahve 60-80 gram kahveye 1 lt su olarak yani 1/13 ile 1/17 oranı arasında demlenmektedir. 55 gram kahve ve 1 lt su ile kahve demlediğiniz zaman kahveniz muhtemelen hafif olurken 80 gram kahve kullandığınızda ise sert olacaktır. Bu konuda net bir doğru yoktur kahveden kahveye değişkenlik gösterebilir en iyi sonucu bulmak için bu demleme aralıklarında denemeler yapmak gerekir.


Kafanız karışmış olabilir bu konuları detaylı bir şekilde demleme türlerine göre tekrar edeceğiz.


46 görüntüleme

© 2020 by Deal Coffee

Deal-Coffee.png