Hario V60 - Dripper ile Kahve Nasıl Demlenir?


Çoğumuzun evinde hassas tartı, öğütücünün olmadığının farkındayız ve bu yüzden tariflerimizde hem ev kullanıcılarının imkanlarına göre, hem de evinde öğütücü, hassas tartı, ibrik gibi ekipmanları tam olan evinde kendini barista gibi hissedenlere göre bir tarif bulabilirsiniz.

En temel bize gerekenler:


1. V60`a göre öğütülmüş kahve

2. İçme suyu

3. Ölçü kaşığı (yoksa yemek kaşığı)

4. Fincan

5. V60 Filtre Kağıdı

6. V60


- İçme suyunuzu kaynatın.


- Filtre kağıdınızı V60`a yerleştirin.


- Demlemek istediğiz fincan, üzerine koyduğunuz V60 aparatıyla birlikte sıcak sudan geçirin.


- Deniz tuzu kalınlığında öğütülmüş olan kahvenizden 1 fincan(300 ml) demleme yapmak için 17-18 gram veya kabaca 2 tepeleme yemek kaşığı miktarda V60`ın haznesine koyun.


- Kronometrenizi başlatın.


- İbrik olarak kullanacağınız kaba(evinizde varsa çaydanlık olabilir) önce sıcak sudan geçirin sonra fincan miktarınız kadar(300 ml) sıcak suyu içerisine koyun. Burada sıcaklık 93-94°C olmalıdır. Dereceli ısıtıcınız yoksa ortalama kettle`da kaynamış suyu 30sn bekletebilirsiniz.


- Ön demlemeye başlayın. Yani tüm kahveyi ıslatacak şekilde dışardan içeriye doğru dairesel hareketlerle suyu dökebilirsiniz. Burada tüm kahvenizin ıslanması önemlidir. Eğer hassas tartınız varsa 17 gram kahveye 50-60 gram su gibi ayarlayabilirsiniz. Burada kahveniz tazeyse üzerinde kabarcıklar oluşmaya başlayacaktır. Burada kahvenin içerisindeki gazların salınımları gerçekleşir. Biz buna çiçeklenme(blooming) diyoruz. 15 saniye bu işlem için bekleyebilirsiniz.


- Su dökme hızınız çok yavaş veya çok hızlı olmamalı, dairesel hareketlerle duraksamadan toplamda 2-2.30 dakika içerisinde tüm suyunuzu dökmüş olup demlemeyi tamamlamalısınız.


39 görüntüleme

© 2020 by Deal Coffee

Deal-Coffee.png